Jak zostać rodzicem

Jak zostać rodzicem adopcyjnym ?

Wymagania stawiane kandydatom na rodziców adopcyjnych są określone przez Ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dn. 09 czerwca 2011 r. z późn. zm. oraz Kodeks Rodzinny i  Opiekuńczy.     

Etapy procedury adopcyjnej 

  1. Rozmowa wstępna–   rozmowa z pracownikami Ośrodka w trakcie, której kandydaci mają możliwość przedstawienia  się oraz otrzymania istotnych informacji niezbędnych, aby rozpocząć dalszą  współpracę.
  1. Złożenie wniosku o którym mowa w art. 172 ust. 6 Ustawy wraz z wymaganymi załącznikami wskazanymi w art. 172 ust. 7 Ustawy
  1. Wywiad adopcyjny z kandydatami w miejscu zamieszkania
  1. Diagnoza psychologiczno – pedagogiczna kandydatów
  1. Wstępna ocena kandydatów na rodziców adopcyjnych
  1. Szkolenie–  Ośrodek umożliwia rozpoczęcie szkolenia w terminie nie dłuższym niż 4 miesiące od dnia złożenia przez kandydatów wniosku o objęcie procedurą adopcyjną z  wymaganymi dokumentami o których mowa w art. 172 ust. 6 i 7 Ustawy.Przyszli rodzice biorą udział  w szkoleniu programem PRIDE, które kończy się wydaniem zaświadczenia.
  1. Kwalifikacja na rodziców adopcyjnych
  1. Okres oczekiwania– to czas od ukończenia szkolenia do przedstawienia propozycji dziecka.
  1. Przedstawienie dziecka ( informacje i dane o dziecku)
  1. Kontakt z dzieckiem– odbywa się w miejscu pobytu dziecka w obecności przedstawiciela Ośrodka oraz opiekuna prawnego dziecka. Kolejne spotkania po wyrażeniu takiej woli przez kandydatów odbywają się  po uprzednim uzgodnieniu z  opiekunami dziecka.
  1. Złożenie wniosku wraz z dokumentami do właściwego Sądu  rodzinnego
  1. Powierzenie przez Sąd pieczy i opieka nad dzieckiem w miejscu zamieszkania kandydatów (preadadopcja) 
  1. Sprawa sądowa o przysposobienie
  1. Wsparcie postadopcyjne – po zakończeniu procedury adopcyjnej Ośrodek na wniosek rodziny udziela pomocy i wsparcia.  

Kandydaci na rodziców adopcyjnych składają następujące dokumenty:

  1. Uzupełniony formularz wniosku (Wniosek kandydatów – druk)
  2. Odpis zupełny aktu małżeństwa, a w przypadku osoby nie pozostającej w związku małżeńskim – odpis zupełny aktu urodzenia.
  3. Zdjęcie.
  4. Zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
  5. Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zawierające dane o stanie zdrowia niezbędne do stwierdzenia, że  dana osoba może sprawować właściwą opiekę nad dzieckiem. W uzasadnionych przypadkach może być konieczne przedstawienie przez kandydatów dodatkowego zaświadczenia lekarskiego wystawionego  przez odpowiedniego lekarza specjalistę stwierdzającego, że pomimo istniejącego schorzenia brak jest przeciwskazań zdrowotnych do przysposobienia dziecka i  sprawowania właściwej opieki.
  6. Zaświadczenie o zatrudnieniu, oświadczenie o wykonywaniu działalności gospodarczej, oświadczenie o dochodach gospodarstwa rolnego, kserokopia zeznania podatkowego rocznego PIT, a w przypadku osób pobierających emeryturę lub rentę kopię decyzji ustalającej prawo do emerytury lub renty, ze wskazaniem wysokości świadczenia.
  7. Rozszerzony życiorys ( w przypadku małżonków – każdego z osobna) o informacje dotyczące wspomnień z dzieciństwa, panującej atmosfery w domu rodzinnym, relacji z rodzicami, rodzeństwem, opisu przebiegu małżeństwa, aktualnych relacji rodzinnych, stanu zdrowia, ścieżki edukacyjnej oraz zawodowej.
  8. Dobrowolnie przedłożone przez kandydatów/ kandydata referencje ( wedle uznania np. od pracodawcy, znajomych ).
  9. Udokumentowane prawo własności do zajmowanego lokalu (do wglądu)
  10. W przypadku rozwodu kopię wyroku rozwodowego, w tym z uzasadnieniem jeżeli było sporządzone.
  11. Inne dokumenty – w uzasadnionych przypadkach.

 

Dane adresowe Ośrodka:

www.adopcja.olsztyn.pl

Warmińsko – Mazurski Ośrodek Adopcyjny w Olsztynie

Olsztyn –  ul. Żołnierska 11c , 10-558 Olsztyn, tel. 89 534 95 94

Filia Elbląg –  ul. Hetmańska 31, tel. 55 236 29 49

Filia Ełk  –   ul. Marii Konopnickiej 3/1, tel. 87 621 38 25

A teraz trochę o szkoleniu

Jednym z etapów procedury adopcyjnej jest szkolenie dla kandydatów na rodziców adopcyjnych. Nasz Ośrodek realizuje to szkolenie na podstawie Programu PRIDE : ADOPCJA (Decyzja Nr 4/2020/RA z dnia 21.12.2020 r.).

Program PRIDE realizowany jest w wymiarze 50 godzin szkoleniowych, w tym 6 godzin konsultacji indywidualnych. Składa się z 10 sesji grupowych. Spotkania szkoleniowe odbywają się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych (15.30 – 19.30)

Program PRIDE: ADOPCJA jest źródłem informacji i pomocy. Jego celem jest dzielenie się wiadomościami ważnymi dla Twojego rozwoju jako przyszłego dobrego rodzica adopcyjnego. Proces szkoleniowy obejmuje edukację, czyli zdobycie odpowiedniej wiedzy i  umiejętności jakie są potrzebne do podjęcia świadomej decyzji związanej z rodzicielstwem adopcyjnym.

Szkolenie prowadzą certyfikowani trenerzy PRIDE. Zajęcia odbywają się w sposób warsztatowy, wszelkie treści przekładane są na prace zespołową biorąc pod uwagę doświadczenia i kompetencje uczestników.

Ukończenie przez kandydata szkolenia potwierdzone jest Świadectwem Ukończenia Szkolenia, które wystawia Ośrodek Adopcyjny.

W Filiach Ośrodka Adopcyjnego w Ełku i w Elblągu szkolenia odbywają się na tych samych zasadach.

Należy pamiętać, że Świadectwo Ukończenia Szkolenia nie jest jednoznaczne z  uzyskaniem Zaświadczenia Kwalifikacyjnego do pełnienia funkcji rodzica adopcyjnego.

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content